Foredrag v.
Forstander på Askov Højskole
Klaus Majgaard
”Har velfærdssamfundet en fremtid”?
Torsdag d. 11.januar 2018 kl. 19.
Sted: Bøgevang, Favrskovvej 8, Lindknud.
Pris: 50 kr.
Medbring selv kaffe/te til pausen.
Pressemeddelelse Lindknud Aftenhøjskole
”Har velfærdssamfundet en fremtid?” Dette er titlen på foredraget som Askovs nytiltrådte forstander , Klaus Majgaard vil holde i Lindknud Aftenhøjskole, torsdag d. 11. januar 2018 kl. 19.
I foredraget giver Klaus Majgaard et historisk perspektiv på velfærdsbegrebets udvikling, og han stiller skarpt på både muligheder og dilemmaer i den ny forståelse af velfærd.
Klaus Majgaard siger videre om foredraget: ”I disse år foregår en stille revolution i landets kommuner. Tidligere forstod vi velfærd som en ret til ydelser, som kommunen skulle levere, når bestemte betingelser var opfyldt. Nu forsøger kommunerne i stigende grad at skabe velfærd i samarbejde med borgere og lokalsamfund ( herunder frivillige og foreninger). Der er altså ikke tale om blot at levere noget bestemt, men om at indgå i et åbent samarbejde ( det kaldes ofte for ”Samskabelse”). Velfærd forvandler sig fra en ret til bestemte ydelser til en ret til at deltage i de lokale fællesskaber. Udviklingen sætter fokus på deltagelse og medborgerskab. Men det rejser også dilemmaer – f. eks om hvordan retssikkerhed og kvalitet skal forstås, når velfærden bliver til i et samarbejde mellem kommunen og borgerne.”
Klaus Majgaard har været direktør i en række kommuner og formand for kommunernes børne- og kulturchefer. Han har skrevet flere bøger og artikler om ny velfærd og den kommunale ledelse af velfærdsområderne. I dag er han forstander på Askov Højskole og ekstern lektor på Copenhagen Business School.
Alle er naturligvis velkomne. Lindknud Aftenhøjskole har til huse på Bøgevang, Favrskovvej 8 i Lindknud. Foredraget koster 50 kr. – og medbring selv forfriskning til pausen.